OSB desky (neboli orientované třískové desky) jsou velice oblíbeným konstrukčním materiálem, který se vyznačuje vysokou pevností a nízkými náklady. Používají se například k opláštění stěn a střech, ale třeba i při výrobě nábytku. V následujících řádcích vám představíme výhody a nevýhody OSB desek a seznámíme vás s tím, kde se vlastně používají.
Co jsou to OSB desky?
Ve své podstatě se jedná o dřevěný materiál používaný především ve stavebnictví. Co se týče výroby, ta je srovnatelná třeba s překližkou či dřevotřískou. OSB desky se vyrábějí z listů dřevěných vláken, které jsou během výrobního procesu kladeny na sebe v úhlu 90 stupňů a následně spojeny pomocí lepidel, a poté ještě teplem a tlakem. OSB desky jako takové vznikly v 60. letech 20. století a staly se oblíbeným stavebním materiálem, protože jsou spolehlivé, pevné a cenově dostupné.
Výhody použití OSB desek
OSB desky jsou charakteristické a ve stavebnictví vyhledávané pro vysokou pevnost, přičemž obecně mívají vyšší smykovou pevnost než taková překližka. Znamená to tedy, že se OSB desky mohou klidně používat ve stavebnictví. Stejně tak vás nadchne i jejich pořizovací cena. Jsou levnější než překližky a současně se chlubí delší životností. Výrobci uvádí, že OSB desky při správném použití vydrží i více než 60 let.
Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na udržitelnost, která je v posledních letech velice skloňovaným tématem. Výrobci používají dřevěná vlákna získávaná z udržitelných lesů a minimalizují odpad, neboť se využijí všechny části kmene. A co se týče velikosti, tak překližka je omezená velikostí stromu, protože každá dýha musí být vyříznuta celá, kdežto u OSB desek tomu tak není. Vyrábí se z dřevěných vláken, a tak rozměry mohou být takřka jakékoliv.
Nevýhody OSB desek
I když se na první pohled zdá, že jsou OSB desky nenahraditelným materiálem, tak je nezbytné zmínit i nějaké nevýhody, které vás mohou limitovat. Vzhledem k vysoké hustotě mají vyšší hmotnost než překližky, takže doprava i manipulace jsou obtížnější. Ještě vás může potrápit vzhled, protože standardní OSB desky nejsou esteticky atraktivní ve srovnání s překližkou, která má vzhled skutečného dřeva. Počítejte tedy s tím, že desky musíte buď zakrýt, nebo natřít, pokud je použijete v interiéru.
OSB desky jsou všestranné, silné a vhodné pro stavbu i nábytek
OSB desky jsou ve stavebním i nábytkářském průmyslu oblíbené pro jejich všestrannost a pevnost. Podívejme se společně na několik základních vlastností tohoto materiálu. OSB desky jsou v současné době dobře ošetřeny, a tím pádem je můžete použít klidně i v trochu vlhčím prostředí. Nicméně stejně jako ostatní dřevěné produkty, tak ani tyto nejsou zcela voděodolné.
Opláštění stěn
OSB desky jsou často využívány k vnějšímu opláštění u dřevostaveb, podobně jako se historicky používala překližka. Slibují vysokou pevnost, a navíc dobře drží hřebíky. Při nákupu těchto desek dávejte pozor, abyste zvolili OSB desky ošetřené tak, aby odolávaly vlhkosti.
Podlahy na půdě
Jestliže přemýšlíte nad tím, jak vyřešit podlahu na půdě, pak jsou opět v kurzu OSB desky, s nimiž vytvoříte pevný povrch vhodný pro skladování či půdní vestavbu. Ochráníte stropní trámy a na takovou podlahu můžete dát klidně i těžší nábytek, postel či skříň.
Podlahy
I v oblasti podlah mají OSB desky své opodstatnění. Vhod přijdou zejména v prostředí s vysokým provozem. Jestliže mají desky přijít do kuchyně či koupelny, pak opět myslete na jejich voděodolnost.
Střešní opláštění
Stejně jako u opláštění stěn mohou být OSB desky použity i pro střešní opláštění dřevostavby.
Nábytek
Sice je možné nábytek vyrobit ze slabších dřevěných materiálů, jako je MDF, ale u kusů, u nichž je vyžadována pevnost, připadají v úvahu OSB desky. Vyrábí se z nich třeba židle, stoly, lavice i pevné skříně. Nábytek z OSB desek však ne každému vyhovuje po vzhledové stránce, nicméně je možné ho natřít na jakoukoliv barvu.
Jaké velikosti OSB desek existují?
Nejběžnější velikost OSB desky je 2500 mm × 1250 mm. Pokud je to však potřeba, je možné si nechat vyrobit i specifické rozměry, ale to už je na domluvě s konkrétním výrobcem. Co se týče tloušťky, OSB desky jsou dostupné v několika variantách: 10 mm, 12 mm, 15 mm, 18 mm, 22 mm a 25 mm.
Jak správně řezat OSB desky?
Řezání je podobné jako u překližky. Potřebujete stolní pilu, která zajistí čistý řez. Při řezání, ať už OSB desek, nebo jiného dřevěného materiálu, dbejte na bezpečnost. Řezejte v dobře větrané místnosti a používejte ochranné prostředky, jako jsou plynová maska a ochranné brýle.
A co natírání OSB desek?
Jak už bylo několikrát naznačeno, OSB desky můžete i natírat. Předtím však povrch lehce obruste a vysajte. Následně aplikujte dvě vrstvy podkladové barvy, aby se barva nevsákla do desky. Pro nátěr je vhodná například olejová barva, která desce propůjčí pěkný vzhled. Naopak se vyhněte barvám ředitelným vodou, protože s nimi byste nedosáhli kýženého výsledku. Obvykle je potřeba aplikovat dvě až tři vrstvy nátěru.
OSB desky jsou všestranným a odolným materiálem vhodným pro různé stavební projekty. Díky různým dostupným velikostem a tloušťkám, jednoduchému způsobu řezání a možnosti natírání jsou ideální volbou pro mnoho aplikací. Při práci s nimi je důležité dodržovat bezpečnostní opatření a doporučené postupy, neboť jedině tak bude výsledek vypadat tak, jak si představujete.
Kompletní nabídku OSB desek najdete na webových stránkách https://www.kup-drevo.cz/osb-desky.